Rodzaje wegetarianizmu

utworzone przez | sty 10, 2022

Diety wegetariańskie oraz różne jej rodzaje zyskują na popularności.

Jest wiele powodów, dla których miliony osób na świecie starają się ograniczyć lub całkiem wyeliminować mięso i produkty odzwierzęce i przejść na dietę wegetariańską. Okazuje się jednak, że nie ma jednego prostego rodzaju wegetarianizmu.

Nie ważne czy chcesz być wege dla zdrowia, dobra zwierząt czy planety. Zanim zdecydujesz się na zmiany przeczytaj kim możesz się stać po wprowadzeniu zmian w swoim codziennym jadłospisie.

 

Rodzaje wegetarianizmu w wersji light.

Jeśli do tej pory w Twojej diecie królowało wszelakie mięso, jaja, sery a herbatę zawsze słodzisz miodem, proponuję zacząć od diet wegetariańskich w wersji łagodnej. Oto rodzaje wegetarianizmu z uwzględnieniem produktów niedozwolonych oraz tych, które można spożywać.

 

Laktoowowegetarianizm w tej diecie oprócz produktów pochodzenia roślinnego dozwolone jest spożywanie mleka oraz jaj.

Laktowegetarianizm pozwala na spożywanie produktów pochodzenia roślinnego oraz mleka i jego przetworów.

Owowegetarianizm jak nazwa owo wskazuje, dozwolone jest spożycie jaj oraz produktów pochodzenia roślinnego.

Pescowegetarianizm jest nazywany też ichtiowegetarianizmem. W tej diecie dozwolone jest spożycie produktów pochodzenia roślinnego oraz mięsa pochodzącego od ryb.

Semiwegetarianizm – przedziwna forma wegetarianizmu, która zabrania spożywania mięsa ssaków, ale dozwolone jest spożycie drobiu, ryb, owoców morza i produktów pochodzenia roślinnego.

Jeśli jednak przeraża Cię myśl na ograniczenia, jakie stawiają powyższe diety  wegetariańskie. A jednak wciąż pragniesz zmian i chcesz zrobić pierwszy krok czytaj dalej.

Oto Diety pseudowegetariańskie.

Czyli takie, które nie są wegatarianizmem w czystej postaci ale pomagają w znaczącym stopniu ograniczyć mięso co już jest świetne, nieprawdaż?

Pollowegetarianizm – jak się pewnie po nazwie domyślasz…..dopuszcza spożycie drobiu. Niedozwolone jest jednak spożycie mięsa ssaków i ryb;

Fleksitarianizm – pozwala na spożycie okazjonalne spożycie mięsa i jego przetworów poza domem czy podczas różnych uroczystości rodzinnych. Założeniem tej pseudowege diety jest ograniczenie mięsa w codziennym jadłospisie do minimum.

Insektowegetarianizm w tej odmianie dopuszczalne jest spożycie owadów w celu uzupełnienia białka.

Diety wegetariańskie w wersji hard. Czyli radykalne rodzaje wegetarianizmu.

Jeśli jednak nie przeraża Cię to co do tej pory czytasz a wręcz ciągle Ci mało. Zapraszam. Oto radykalizm wege w czystej postaci.

Weganizm to eliminacja produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, jaj, mleka i miodu oraz wszelkich innych odzwierzęcych produktów. Weganie nie noszą też skórzanych butów, torebek czy pasków i uważają by skład kosmetyków i leków był również wegański.

Witarianizm – zakłada, że najzdrowiej jest jeść produkty surowe, praktycznie nieprzetworzone. Dopuszcza się jedynie obróbkę cieplną do 40 stopni Celcjusza.

Frutarianizm – dozwolone są jedynie produkty pochodzenia roślinnego, które same spadły z drzewa lub krzaka, niedozwolona jest jakakolwiek obróbka termiczna czy przetwarzanie owoców.

Na koniec dwa totalnie inne ale arcyciekawe rodzaje bycia wege. Ciekawa jestem czy już o nich słyszeliście i co o nich sądzicie?

Bretarianizm – osoby na tej „diecie” uważają, że jedzenie jest szkodliwe a same do życia potrzebują tylko energii słonecznej. ….Także tego.

Freeganizm – polega na zbieraniu jedzenia ze śmietników sklepów i restauracji. „Polowanie” na darmową żywność nazywa się skipowaniem, a w internecie obecnie, powstają grupy miłośników tej „diety”, którzy wspólnie umawiają się na łowy.

Zaskoczeni różnorodnością form diety wegetariańskiej? Pamiętam, że jeszcze parę lat temu jedyne znane określenie mi osób nie jedzących mięsa to znakomite JAROSZ.

Ciekawa jestem jakie są Wasze doświadczenia w tematach wege. Jesteście już wtajemniczeni czy dopiero zastanawiacie się czy przejść na jasną stronę mocy? Wiedzieliście, że rodzaje wegetarianizmu są tak liczne i odmienne?

Zapraszam po przepisy do zakładki PRZEPISY. A jeśli podobał się Wam artykuł lub chcecie dowiedzieć się więcej o przechowywaniu produktów spożywczych czy może ciekawi Was temat dat przydatności do spożycia? Dajcie znać w komentarzach poniżej, na Facebooku lub Instagramie.
I koniecznie napiszcie, oznaczajcie mnie gdy korzystacie z przepisów.
SMACZNEGO!

Ustawienia prywatności

Dostosuj ustawienia

Zapisz
W celu zapewnienia najwyższej jakości działania ta strona wykorzystuje pliki cookies. Zmian dotyczących plików cookies możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czytaj więcej