Chleba naszego powszedniego trudny wybór.

utworzone przez | sty 15, 2022

Chleb pszenny, żytni czy mieszany? Na zakwasie czy na drożdżach? Pełnoziarnisty czy wieloziarnisty?

 

Jaki wybrać? Jeśli co dzień zadajesz sobie to pytanie postaram się pomóc Ci w wyborze.

Mąka, woda, zakwas (i opcjonalnie drożdże) oraz sól to wszystko co potrzeba do wypieku prawdziwego i zdrowego chleba.

 

Im wyższy typ użytej mąki tym lepiej gdyż chleb zawiera więcej składników mineralnych.

Najlepiej by nasze pieczywo było pełnoziarniste czyli z mąki z przemiału całego ziarna, wówczas jego wartość odżywcza jest najwyższa a my pozostajemy syci na dłużej.  Chleb pełnoziarnisty to nie to samo co chleb wieloziarnisty, którego nazwa pochodzi od niewielkiego dodatku całych ziaren do ciasta. Pamiętajmy zatem by zawsze czytać etykiety.

Statystyczny Polak zjada 2,75 kg pieczywa miesięcznie co odpowiada 2 większym lub 3 mniejszym kromkom chleba dziennie.

Dobry bochenek powinien być ciężki a miąższ zbity i drobno porowaty. Najlepiej by wyprodukowano go na samym zakwasie lub z niewielkim dodatkiem drożdży. Zakwas użyty do fermentacji ciasta chlebowego wspiera naszą naturalną florę bakteryjną oraz chroni chleb przed pleśnieniem.

Wybór jest ogromny ale pamiętajmy, że najważniejsze by nasze pieczywo miało jak najkrótszy skład.

Unikajmy chleba z dodatkiem karmelu czy innych barwników oraz konserwantów i polepszaczy. Pod względem wartości odżywczej najlepiej wypada chleb żytni, który jest też lepszym wyborem dla diabetyków  ze względu na niższy indeks glikemiczny. Jednak dla osób z wrażliwym żołądkiem lub na diecie lekkostrawnej lepszy będzie delikatniejszy chleb pszenny.

Zapraszam do zakładki przepisy. Codzienną dawkę inspiracji znajdziecie na FB i IG. Jeśli podobał Wam się tekst piszcie, komentujcie, przesyłajcie dalej.

A może macie do mnie jakieś pytania albo jakaś żywieniowa sprawa niezwykle was nurtuje? Dajcie znać. Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie.

 

Ustawienia prywatności

Dostosuj ustawienia

Zapisz
W celu zapewnienia najwyższej jakości działania ta strona wykorzystuje pliki cookies. Zmian dotyczących plików cookies możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czytaj więcej