Święta , Święta i po Świętach! Bezpieczne mrożenie.

utworzone przez | kwi 18, 2022

Dla wielu z nas okres świąteczny to przede wszystkim czas, w którym pozwalamy sobie na więcej.

Długie godziny spędzone z najbliższymi stwarzają mnóstwo okazji do wspólnych posiłków i celebracji. Przygotowujemy nasze ulubione i tradycyjne potrawy. Co jednak jeśli w tym roku przeliczyliśmy możliwość konsumpcyjne naszej rodziny? Nie chcemy przecież żeby pyszne potrawy , które przygotowaliśmy się zmarnowały. Warto więc poznać kilka zasad, które pozwolą nam w bezpieczny sposób przechowywać żywność i zadbać o to by nic się nie zmarnowało po świętach.

Większość z potraw przygotowywanych w święta bez większych problemów można zachować na dłużej.

Najlepszym sposobem na utrwalanie żywności w domu jest mrożenie. Jak prawidłowo zamrozić potrawy aby cieszyć się ich smakiem również po świętach? Oto kilka zasad.

  • Do zamrażarki trafiają potrawy w pełni wychłodzone. Pamiętajmy też by gorących czy nawet ciepłych posiłków nie wstawiać do lodówki.
  • Wszystko co mrozimy wcześniej porcjujemy. Zamrażajmy porcje, które po rozmrożeniu na pewno skonsumujemy.
  • Gotowe dania najlepiej mrozić w szklanych lub plastikowych pojemnikach z przykrywką lub specjalnych woreczkach plastikowych.
  • Pamiętajmy, że wszystko co zawiera wodę (zupy, gulasze, mięsa z sosem) zwiększa objętość podczas mrożenia, nie zalewajmy więc pojemników „pod pokrywkę”, w torebce również zostawmy „margines bezpieczeństwa” aby nie pękła lub rozszczelniła się.
  • Pieczywo i ciasta najwygodniej mrozić w torebkach strunowych lub ściśle obwinięte folią spożywczą tak aby nie dochodziło do ususzki.
  • Krojone pieczywo przechowujmy w torebce strunowej i wyciągajmy tylko tyle ile aktualnie nam potrzeba. Kromka chleba rozmraża się kilka minut.
  • Wędliny czy twarde sery również możemy mrozić, najlepiej ściśle obwinięte folią spożywczą.

Pamiętając o tych kilku punktach z łatwością zadbamy o resztki jedzenia, które zostały po świętach i na pewno nic się nie zmarnuje.

Są jednak produkty i dania, których nie należy mrozić należy więc zjeść je w pierwszej kolejności w święta czy zaraz  po świętach. Oto kilka punktów czego nie należy mrozić po świętach.

  • Sałatki z majonezem. Najlepiej zrobić taką ilość, którą na pewno zjecie. Jeśli jednak zaszaleliście z ilością warzyw mam dla Was dwie rady. Po pierwsze nie mieszajcie całości warzyw z majonezem od razu. Część warzyw odłóżcie w szczelnym pojemniku do lodówki i zmieszajcie z majonezem i/lub musztardą oraz przyprawami dopiero gdy pierwsza porcja zostanie zjedzona, nawet jeśli warzywa były ugotowane 4 dni wcześniej. Drugą opcją gdy warzyw jest naprawdę za dużo jest zamrożenie ich (bez jajka i majonezu) i wykorzystanie później do zupy jarzynowej.
  • Kolejnym produktem, którego nie mrozimy są gotowane jajka. Po rozmrożeniu zmieniają konsystencje i smak. Najlepiej gotować je w miarę na bieżąco nie przesadzając z ilością. Pamiętajcie, że świeże jajka świetnie i długo się przechowują a ich przydatność łatwo sprawdzić. Więcej o tym pisałam tutaj.
  • Ciasta z kremami i rolady śmietanowe, to również produkty których nie mrozimy. Bez problemów możemy jednak mrozić wszelkie babki, strucle, drożdżowce i serniki.

Na koniec instrukcji jak poradzić sobie z nadmiarem jedzenia po świętach jeszcze jedna ważna zasada.

Nie mrozimy ponownie już rozmrożonego jedzenia!

Dlatego tak ważne jest by porcjować żywność, którą chcemy zamrozić po świętach. Jeżeli rozmrozimy pół blachy sernika i nie damy rady go zjeść nie możemy zamrozić go na nowo. Warto więc podzielić jedzenie po świętach tak by mieć pewność, że nic się nie zmarnuje. Od tej zasady jest jedno ustępstwo. Obróbka termiczna. Jeśli zamroziliście po świętach białą surową kiełbasę, upiekliście ją na obiad i jednak nie zjedliście od razu w całości. Taką upieczoną kiełbaskę można ponownie zamrozić. Mam nadzieję, że teraz mrożenie potraw po świętach nie sprawi Wam już trudności.

O tym jak prawidłowo rozmrażać żywność i ile można ją przechowywać w zamrażarce przeczytacie w kolejnym artykule. Klikaj tu.

Zapraszam Was do wciąż budowanego działu z przepisami i do innych artykułów z dziedziny technologii żywności, które znajdziecie na moim blogu. 

Na co dzień znajdziecie mnie na Facebooku i Instagramie  gdzie codziennie przemycam wiedzę technologiczną i życiową. Natomiast raz w tygodniu spotkamy się w programie „Poradnik Zakupowy” w TVP3 gdzie pokazujemy Polakom jak najlepiej wybrać produkty podczas zakupów spożywczych (emisja w środy i czwartki).

Serdecznie zapraszam również do zapisania swojego adresu mailowego w liście mailingowej na dole strony. Osoby z listy jako pierwsze dowiadują się o nowych artykułach i otrzymują bonusowe przepisy i materiały, do których nie ma dostępu nikt inny. Wkrótce znajdzie się tam między innymi lista do uzupełniania zapasów oraz tabela ze ściągą ile czasu można bezpiecznie i bez straty smaku oraz właściwości odżywczych przechowywać dany produkt oraz danie. Zostaw mail na samym dole strony.

Dzięki za Twój czas! Wpadaj gdy tylko masz ochotę!

mrożenie żywności po świętach

Ustawienia prywatności

Dostosuj ustawienia

Zapisz
W celu zapewnienia najwyższej jakości działania ta strona wykorzystuje pliki cookies. Zmian dotyczących plików cookies możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czytaj więcej