Rozmrażanie żywności! Czyli jak nie zatruć się domowymi zapasami.

utworzone przez | kwi 18, 2022

Zakładam, że znasz już podstawowe zasady bezpiecznego mrożenia potraw, które opisałam w poprzednim wpisie i chcesz dowiedzieć się jak sprawić by rozmrożona żywność była smaczna i bezpieczna dla Twojego zdrowia.

Oraz, że w bezpieczny oraz ekonomiczny sposób zamrażasz wszystko co inaczej niechybnie uległoby zepsuciu i po prostu zostało zmarnowane. Jeśli nie zapoznaj się proszę z tymi kilkoma punktami koniecznie! O tutaj. Pozwoli Ci to zamrozić żywność w taki sposób by nie zatruć się domowymi zapasami żywności. W tym krótkim artykule wyjaśnię Ci jak prawidłowo i bezpiecznie dla naszego zdrowia rozmrażać żywność, którą mamy w naszych zamrażarkach.

Na początku jednak przypomnę Ci po co właściwie mrozimy zapasy żywności?

Głównie po to by nie marnować jedzenia a co za tym idzie pieniędzy. Również po to by oszczędzić czas, który już raz poświęciliśmy na przygotowanie wielu potraw, po co więc tracić energię ponownie jeśli możemy wyciągnąć coś z zamrażarki. I tutaj dochodzimy do najważniejszego wniosku z domowego gromadzenia zapasów i mrożenia żywności. Mamy zamrażarki i zamrożoną w niej żywność po to by z niej korzystać. Nie traktujmy zamrażarek jako magicznych szuflad, do których trafiają zapasy żywności , z którymi nie mamy co zrobić. Zamrażarka nie sprawi, że zamrożona żywność zniknie a wraz z nią problem co z nią zrobić. Jeśli traktujemy w ten sposób swoje zamrażalniki to koniec końców i tak większość z jedzenia zapewne marnujemy lub zjadamy coś co niekoniecznie nam smakuje lub co gorsza coś co nam zaszkodzi.

Musimy więc poznać kilka podstawowych zasad jak przechowywać zapasy żywności w zamrażarce by cieszyć się ich smakiem po rozmrożeniu i mieć pewność, że rozmrożona żywność nam nie szkodzisz.

Oto rzeczy, które musisz wiedzieć:

 • Zapasów żywności nie należy mrozić w nieskończoność! Większość z produktów czy dań bezpiecznie i smacznie przechowasz przez 3 do 6 miesięcy w zamrażalce.
 • Pamiętaj, że mrożenie zahamowuje procesy chemiczne i fizyczne zachodzące w żywności jednak nie zatrzymuje ich w 100%. Dlatego też wraz z ubiegiem czasu, bardzo powoli, ale jednak te zmiany zachodzą.
 • Wszystko co wkładasz do zamrażarki musi być opisane datą. Zwykły marker da sobie radę z każdą powierzchnią. Dobrze jest napisać co mrozisz. Zupa, sos spaghetti czy gulasz po zamrożeniu wyglądają naprawdę podobnie.
 • Dla ułatwienia jeśli masz szuflady czy półki w zamrażarce, podziel je tematycznie. Oddzielnie przechowuj gotowe dania, oddzielnie warzyw i mieszanki warzywne, w innym miejscu mięsa, zioła czy ciasta. Pozwoli Ci to szybko zlokalizować to czego szukasz.
 • Trzymaj na lodówce specjalną dużą kartkę, na której zapisuje wszystko co wkładasz do zamrażarki. Najlepiej z datą oraz ilością porcji. Zerkasz na kartę i wiesz co masz w środku. Gdy coś wyciągasz po prostu skreślasz z listy. Proste i naprawdę ułatwiające życie.
 • Gdy twoja lista się zapełni to też znak dla Ciebie, że pora najwyższa zacząć wykorzystywać swoje zapasy żywności zamiast jedynie gromadzić.

Te kilka punktów pozwolą Ci w odpowiedni i bezpieczny sposób korzystać z zamrażanej żywności, jeśli chcesz skorzystać z listy, którą ja mam na lodówce zostaw swój adres email na końcu strony. Zapisani do newslettera, wkrótce jako pierwsi i bezpłatnie otrzymają pakiet materiałów do druku. Znajdzie się tam między innymi lista do uzupełniania zapasów oraz tabela ze ściągą ile czasu można bezpiecznie i bez straty smaku oraz właściwości odżywczych przechowywać dany produkt oraz danie.

Jeśli już wiemy jak się zorganizować i przechowywać nasze zapasy zamrożonej żywności, to powiedzmy sobie jak prawidłowo rozmrażać nasze dania.

Proces rozmrażania jest bardzo istotny z dwóch powodów. Po pierwsze jest to punkt krytyczny, w którym potencjalne drobnoustroje znajdujące się na zamrożonej żywności mają okazję do szybkiego rozmnażania. Co za tym idzie stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i mogą powodować u nas zatrucia pokarmowe a tego chcemy uniknąć za wszelką cenę. Po drugie rozmrażanie wpływa na końcową formę żywności, strukturę tkanek, chrupkość, miękkość itp. Nie po to mrozimy pieczywo by jeść je czerstwe czy gumowe. Prawda?

Oto więc kilka zasad, którymi należy się kierować by jedząc rozmrażaną żywność nie tylko się nie zatruć ale również w pełni cieszyć się jej walorami smakowymi.

 • Zupy, gulasze, sosy, pulpety najlepiej rozmrażaj od razu na ogniu, powoli podgrzewając. Dla pełnego bezpieczeństwa zagotuj płyn, nie jedynie podgrzej.
 • Kluski, pyzy, pierogi i inne drobnostki wrzucaj na wrzątek i gotuj przez 2-3 minuty w zależności od wielkości. Pamiętaj czas licz od momentu wypłynięcia na powierzchnię, nie wrzucenia do wody.
 • Wędliny, sery, pasztety połóż na talerzu lub tacy i pozwól się powoli rozmrozić w lodówce. Najlepiej zostaw na noc.
 • Ciasta drożdżowe, babki, serniki, strucle i ucierane wyjmij na blat w kuchni. W zależności od wielkości kawałka 2 do 4 h i będą gotowe. Szarlotkę możesz wstawić na 10 minut do nagrzanego piekarnika (180 stopni).
 • Surowe mięso rozmrażaj zawsze w lodówce na kratce czy talerzu obróconym do góry dnem tak by nie pływało we własnych sokach. Wyjmij wieczorem dzień przed przygotowaniem. !Mięs nie mrozimy z wkładką pochłaniającą płyn, która jest dokładana do opakowania w sklepach!
 • Ryby najlepiej rozmrażaj na sicie opartym o miskę lub garnek tak by soki z niej spływały. Ryby rozmrażają się błyskawicznie. Możesz też opłukać rybę na sicie parę razy letnią wodą i będzie bezpiecznie rozmrożona.
 • Pieczywo w całości wkładamy do piekarnika jeśli potrzebne nam na już. Możemy dzień wcześniej, wieczorem wyjąć je na blat jednak nie odwijać z folii gdyż wyschnie!
 • Pojedyncze kromki chleba podgrzewamy w tosterze lub rozkładamy na kilka minut na blacie. Kwadrans i będą rozmrożone.
 • Masło czy smalec wkładamy na noc do lodówki do pojemnika, w którym będziemy te produkty przechowywać podczas użytkowania.
 • Zioła czy przyprawy, które mrozisz wrzucaj zamrożone bezpośrednio do potrawy czy napoju, który przygotowujesz z ich użyciem.
 • Warzywa, włoszczyznę, ziemniaki wrzucaj od razu do wrzątku czy przygotowywanej zupy. Nie rozmrażaj specjalnie wcześniej.

Wymieniłam podstawowe produkty, które każdy z nas znajdzie w swoich zamrożonych zapasach żywności. Jeśli jest jeszcze produkt czy danie, które szczególnie Was interesuje dajce znać na FB czy IG .

Gdy planujesz gotowanie i zakupy na najbliższy tydzień uwzględnij w menu przynajmniej 1 rzecz , którą masz w zamrażarce.

Zaplanuj zjedzenie żurku na kolację, wyjęcie pierogów w zabiegany dzień (do których polecam warzyw na patelnię aby podbić bilans) czy dojedzenie sernika ze świąt w pracy, zamiast snikersa 😉. Pomoże Ci w tym lista na lodówce. Właśnie w ten sposób rozsądnie gospodarujesz tym co masz w zamrażarce. Nie marnujesz jedzenia i pieniędzy.  Ponadto zyskujesz cenne minuty i energię w tygodniu.

Pamiętaj! Nie mrozimy ponownie już raz rozmrożonej żywności!

O tym jak prawidłowo zamrażać żywność przeczytasz w artykule, o którym wspominałam na początku . Klikaj tu.

Zapraszam Cię również do wciąż budowanego działu z przepisami i do innych artykułów z dziedziny technologii żywności, które znajdziecie na moim blogu. 

Na co dzień znajdziecie mnie na Facebooku i Instagramie  gdzie przemycam wiedzę technologiczną i nie tylko. Natomiast raz w tygodniu spotkamy się w programie „Poradnik Zakupowy” w TVP3 gdzie pokazujemy Polakom jak najlepiej wybrać produkty podczas zakupów spożywczych (emisja w środy i czwartki).
Serdecznie zapraszam również do zapisania swojego adresu mailowego w liście mailingowej na dole strony. Osoby z listy jako pierwsze dowiadują się o nowych artykułach i otrzymują bonusowe przepisy i materiały, do których nie ma dostępu nikt inny. 

Dzięki za Twój czas! Wpadaj gdy tylko masz ochotę!

 

bezpieczne rozmrażanie żywności

Ustawienia prywatności

Dostosuj ustawienia

Zapisz
W celu zapewnienia najwyższej jakości działania ta strona wykorzystuje pliki cookies. Zmian dotyczących plików cookies możesz dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czytaj więcej